Jumătate dintre probele Belgian International Teqball Open au fost câștigate de sportivii români: Gyorgydeak Apor - simplu masculin, Barabasi Kinga - simplu feminin și Gyorgydeak Apor, în pereche cu maghiarul Blazsovics Adam - la dublu masculin.

În proba de simplu masculin, Gyorgydeak Apor l-a învins în finală pe francezul Lionel Beyer, în două seturi: 12-6, 12-4. Puteam avea chiar o finală românească dar, în semifinale, Szilagyi Arnold a pierdut în fața aceluiași jucător din Franța, în set decisiv. Szilagyi a ocupat în final locul al 3-lea, după ce l-a învins în finala mică pe maghiarul Toth Benjamin: 5-12, 12-11, 12-8.

La simplu feminin, Barabasi Kinga a obținut o victorie senzațională în fața numărului 3 mondial, Izsak Anna, setul decisiv fiind câștigat cu 15-13. În semifinale, Barabasi trecuse de daneza Nanna Lind Kristensen, în două seturi.

La dublu masculin, perechea Gyorgydeak Apor / Blazsovics Adam (HUN) a învins în finală perechea maghiară Banyik Csaba / Katz Balazs, nimeni alții decât liderii la zi ai ierarhiei mondiale. Victoria a fost obținută în 3 seturi, după ce adversarii câștigaseră primul set.

În competiția juniorilor (U19), Gergely Peter a avut o evoluție foarte bună, reușind să ocupe locul III, după ce l-a învins în finala mică pe maghiarul Hercegfi Mate, 13-11 în decisiv.

În proba de dublu mixt, perechea Szilagyi Arnold / Barabasi Kinga a fost eliminată în sferturile de finală de perechea din Ungaria, Kota Gabriella / Katz Balazs, în două seturi.

De la competițiile internaționale, revenim la cele naționale. Sala de sport Pongratz Anton, din cadrul UMFST Târgu-Mureș, va găzdui sâmbătă, 13 și duminică, 14 aprilie, etapa de calificare pentru Campionatul Mondial de Teqball 2024. Vom reveni cu amănunte.