GYORGYDEAK APOR ESTE CAMPION MONDIAL LA PROBA DE SIMPLU !

Gyorgydeak Apor este noul campion mondial al probei de simplu masculin, titlu obținut la Campionatul Mondial de Teqball 2022, Nurnberg, Germania. În finală, Apor l-a învins pe polonezul Adrian Duszak, în două seturi, 12-8 și 12-6. Medalia de aur de la Nurnberg reprezintă cea mai mare performanță a numărului 1 mondial al probei, după un sezon 2022 excelent.

Palmaresul României la ediția a V-a a Campionatelor Mondiale de Teqball a fost completat și de medalia de bronz obținută de echipa Gyorgydeak Apor - Ilyes Szabolcs, la proba de dublu masculin.

Gyorgydeak Apor, fiind favoritul numărul 1 al probei, nu a jucat în grupe și prima fază eliminatorie, fiind calificat direct. În optimile de finală a trecut de Mame Cheikh Fam (Camerun), cu 2-0, în sferturile de finală de Gor Sargsyan (Armenia), cu 2-0, iar în semifinale de americanul Luka Pilic, tot în două seturi. Așadar, medalie de aur obținută, fără set pierdut !

La dublu masculin, perechea Gyorgydeak/Ilyes a învins în finala mică a probei, perechea Ferraz/Medeiros (Brazilia), în două seturi, 12-11, 12-10. Drumul spre marea finală s-a oprit în penultimul act, unde au pierdut în fața perechii Bako/Blazsovics, 0-2 (10-12, 4-12). La fel ca și la proba de simplu masculin, perechea română nu a jucat în grupă și în 16-mi, fiind calificată direct, datorită poziției din ierarhia mondială. În optimile de finală au învins echipa din Armenia, Vardany/Sargsian, în două seturi, iar în sferturile de finală, dublul din Ucraina, Shevcuk/Usichenko, tot în minimum de seturi.

România a fost aproape de medalii și în proba de dublu feminin. Perechea Barabasi Kinga/Dako Katalin a pierdut meciul din semifinale, în fața americancelor Greco/Osmundson, după două seturi echilibrate, 11-12, 10-12. În finala mică, româncele au fost învinse de Fontes/Guitler, în 3 seturi: 7-12, 12-11, 7-12.

La simplu feminin, Barabasi Kinga s-a oprit în sferturile de finală, pierzând în fața viitoarei campioane mondiale, Carolyn Greco (SUA), 7-12, 10-12.

La fel s-a întâmplat și în proba de dublu mixt, perechea Ilyes Szabolcs/Mitri Rita fiind eliminată în sferturile de finală, de perechea sârbă Mitro/Umicevic, în două seturi.

Așadar, palmaresul final al României la cea de-a V-a ediție a Campionatelor Mondiale de Teqball este: o medalie de aur, o medalie de bronz, un loc IV și două calificări în primii 8 din lume. Felicitări tuturor sportivilor români pentru aceste performanțe !

În clasamentul pe medalii, România a ocupat locul 3, după Ungaria și Statele Unite ale Americii. În total, au fost acordate 15 medalii, după urmează:

1. Ungaria - 2 medalii de Aur / 2 medalii de Argint / 1 medalie de Bronz

2. SUA - 1 medalie de Aur / 1 medalie de Argint

3. România - 1 medalie de Aur / 1 medalie de Bronz

4. Serbia - 1 medalie de Aur

5. Brazilia - 1 medalie de Argint / 2 medalii de Bronz

6. Polonia - 1 medalie de Argint / 1 medalie de Bronz

La Nurnberg au fost prezenți 181 de jucători din 48 de țări.