România și-a stabilit participanții la Campionatul Mondial de Teqball

Sala de sport Dr. Anton Pongratz din cadrul UMFST Târgu-Mureș a găzduit sâmbătă și duminică, turneul național de calificare pentru Campionatul Mondial de Teqball 2022. După 2 zile de meciuri interesante, au fost stabiliți câștigătorii celor 5 probe, implicit reprezentanții României la Campionatul Mondial de Teqball 2022, Nurnberg, 23-27 noiembrie. Aceștia sunt:

Simplu masculin: Gyorgydeak Apor

Simplu feminin: Barabasi Kinga

Dublu masculin: Gyorgydeak Apor - Ilyes Szabolcs

Dublu feminin: Barabasi Kinga - Dako Katalin

Dublu mixt: Ilyes Szabolcs - Mitri Rita

La competiția de la Târgu-Mureș au fost prezenți 33 de sportivi de la 5 cluburi: Gobek Od. Secuiesc, Transilvania Târgu-Mureș, ASCH Cetatea de Baltă, Tengo Salonta și CSM Avântul Reghin.

În proba de simplu masculin, numărul 1 mondial, Gyorgydeak Apor, a câștigat turneul, fără set pierdut în cele 6 partide disputate. În clasamentul final, acesta a fost urmat de jucătorii de la ASCH Cetate de Baltă, Ioan Macarie și Alexandru Sabău, acesta din urmă câștigând finala mică în fața lui Alex Bertold Sorean, de la Tengo Salonta.

În proba de simplu feminin, cele 3 sportive înscrise s-au duelat în sistem fiecare cu fiecare, iar primele două clasate au disputat finala turneului. Barabasi Kinga, de la Transilvania Târgu-Mureș a învins-o pe Andreea Neag, de la Tengo Salonta și ocupat primul loc. Pe poziția a III-a s-a clasat Lakatos Kriszta, de la Gobek.

La dublu masculin, favoriții probei, Gyorgydeak/Ilyes au trecut în finala pentru locurile 1-2, de echipa Szilagyi Arnold/Kristaly Hunor, de la Transilvania, cu 2-0 la seturi. Pe locul III s-a clasat Tengo Salonta, cu echipa Darius Nagy / Marc Bence.

La dublu feminin s-a disputat o singură partidă, Barabsi Kinga/Dako Katalin trecând de Miklos Tunde/Mitri Rita, în două seturi, 12-5, 12-3.

Poate cea mai echilibrată probă a fost cea de dublu mixt. În finală, echipa Ilyes/Mitri a trecut cu 2-1 de perechea Kristaly/Dako (12-3, 7-12, 12-9), cele două echipe înfruntându-se și în grupe, victoria revenind atunci celor de la Transilvania. În finala mică, perechea Szilagyi/Miklos Tunde (Transilvania/Gobek) a învins cu 2-0 perechea Peter/Lakatos (Gobek).

Trofeele câștigătorilor au fost înmânate de Teodor Luca (președinte FRTEQ), Kovacs Mihaly-Levente (vicepreședinte CJ Mureș), Florin Țurcanu (UMFST Târgu-Mureș), dar și de ambasadorul Teqball România, Eric de Oliveira.

Evenimentul a fost organizat de către Federația Română de Teqball, în parteneriat cu Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie “George Emil Palade” Târgu-Mureș, Consiliul Județean Mureș, Hotel Grand, Jidvei, BS Guarding.