Orașul polonez Chelm a găzduit la sfârșitul săptămânii trecute, etapa a II-a din European Teqball Tour, la probele de dublu și dublu mixt, cu premii totale de 30.000 USD. Au fost 3 zile de meciuri spectaculoase, la start fiind prezenți unii dintre cei mai buni jucători de Teqball ai lumii.

Proba de dublu a fost câștigată de sârbii Nikola Mitro - Bogdan Marojevic, de la Teqball Liman, după 3 seturi echilibrate, în fața maghiarilor Adam Blazsovics - Csaba Banyik, de la Phoenix Teqball Academy. Pe locul 3 s-au clasat francezii de la Teqball Mulhouse-Thann Club, Julien Grondin - Hugo Rabeux.

În proba de dublu mixt, Nikola Mitro a reușit dubla, alături de partenera Maja Umicevic, după victoria cu 2-0 în fața perechii numărul 1 mondial, Csaba Banyik - Zsanett Janicsek, din Ungaria. Finala mică a fost tot o dispută maghiaro-sârbă, câștigătoare fiind perechea Adam Blazsovics - Lea Vasas.

România a fost reprezentată la dublu, de perechea Apor Gyorgydeak - Szabolcs Ilyes, care au pierdut în sferturile de finală, în fața maghiarilor Bako - Kovacsfi. La dublu-mixt, Gyorgydeak - Tunde Miklos au fost eliminați, tot în sferturi, chiar de câștigătorii turneului, Mitro-Umicevic. După ce au câștigat primul set la 6, au fost la un pas de victorie și calificare, dar au pierdut setul 2, la limită, 11-12, iar setul decisiv cu 8-12. Cealaltă echipă, Ilyes - Kriszta Lakatos nu au reușit calificarea din grupe, obținând o singură victorie.